Temperatura barwowa
Temperatura barwowa

Temperatura barwowa światła określa, czy światło jest ciepłe, neutralne czy zimne. Tradycyjne żarówki emitowały światło ciepłe. Dzisiaj za sprawą oświetlenia LED mamy możliwość dobrania temperatury światła do naszych potrzeb i skorzystania z jego właściwości. Podpowiadamy, jak to zrobić poprawnie. 

 

 

 

Dlaczego barwa światła jest ważna?

Jednostką, która określa temperaturę barwową światła, są Kelwiny (K). Ciepłe światło świecy ma ok. 1800-2000 K, a naturalne światło dzienne przy słonecznej pogodzie pomiędzy 5500-6500 K. 

Temperatura światła nie jest kwestią czysto estetyczną - mocno wpływa na nasz układ nerwowy i rytm dobowy. Światło zimne działa pobudzająco, a ciepłe tworzy atmosferę relaksu, sprzyja łagodnemu zasypianiu. To dlatego specjaliści odradzają korzystanie z urządzeń elektronicznych na dwie godziny przed snem. Ekrany emitują światło niebieskie, które hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Im cieplejsze światło, tym mniej przeszkadza w zasypianiu, dlatego światło płomieni z kominka wpływa na nas kojąco.

Jak zatem wybrać właściwą żarówkę do swojego wnętrza? Przede wszystkim warto zastanowić się nad funkcją danej przestrzeni. Miejsca, w których zależy nam na skupieniu i precyzyjnej pracy lepiej zaopatrzyć w oświetlenie o barwie neutralnej, a nawet lekko chłodnej - 4000 K lub nieco więcej. Z kolei przestrzeń wypoczynkowa powinna być oświetlona światłem o wartości 2700-3000 K. 

 

 

Oprawa LORD łączy w sobie światło ciepłe (3000K), używane do oświetlenia przestrzeni wypoczynkowej, z zimnym światłem LED (4000K), idealnym do czytania i pracy w skupieniu.

 

Łączenie różnych barw światła - zdecydowanie tak!

Bardzo ciekawym zabiegiem, który dodatkowo podnosi komfort przebywania w pomieszczeniu, jest połączenie światła o różnych barwach. Daje to najbardziej naturalny, przyjemny dla oka efekt i sprawia, że możemy skorzystać z różnych właściwości światła. Przykładowo w aranżacji świetlnej sypialni dobrze może się sprawdzić chłodne światło ogólne i ciepłe światło w lampkach nocnych i podłogowych, które po wyłączeniu górnych opraw stworzy przytulną, relaksującą atmosferę. Będzie też mniej przeszkadzało osobie zasypiającej obok, jeśli przed położeniem się mamy jeszcze ochotę poczytać. Podobną zasadę można zastosować w salonie.

 

Oprawa GEOMETRIC - ciepłe światło idealne do sypialni.

 

Odwrotnie w kuchni - nad blatem roboczym potrzebne jest światło chłodnej barwy, które ułatwia wykonywanie precyzyjnych zadań. Jednak dla złagodzenia efektu warto postawić na lekko ciepłe światło ogólne. Światło chłodne może optycznie powiększyć przestrzeń niewielkiego korytarza czy klatki schodowej. 

 

BARRO, czyli kierunkowe światło pomocne przy wszystkich pracach kuchennych.

 

Oprawa LINEAR, czyli zimne światło (4000K) idealne do oświetlenia surowych, minimalistycznych i industrialnych przestrzeni.

 

Barwa światła i wystrój wnętrza

Ostatnim aspektem, nad którym warto się zastanowić, jest wystrój wnętrza. Nowoczesny wystrój, pełen chłodnych kolorów i gładkich powierzchni, naturalnie kojarzy się ze światłem lekko chłodnym. Wnętrza vintage wymagają natomiast światła lekko ciepłego, które dawała tradycyjna żarówka. Przede wszystkim warto jednak korzystać z wielu różnych źródeł światła o różnym zabarwieniu i dopasowywać je do własnych potrzeb i trybu życia.