Światło w pokoju dziecka
Światło w pokoju dziecka

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecięcego?

Aranżacja lamp w pokoju dziecięcym wymaga dobrego przemyślenia. Maluchy korzystają z przestrzeni w sposób zupełnie inny, niż dorośli. Dlatego gdy urządzamy pokój dla niemowlaka czy przedszkolaka, warto pomyśleć o ich szczególnych potrzebach.

Wyposażenie pokoju dziecka

Pokój dziecięcy to bardzo szczególna przestrzeń. Codzienna aktywność dorosłych rozkłada się na wiele pomieszczeń - z reguły pracujemy w innym miejscu, niż śpimy, w innym miejscu wypoczywamy i stosujemy zabiegi pielęgnacyjne. Sposób korzystania z przestrzeni przez nasze maluchy bardzo mocno zmienia się w pierwszych latach życia i dobrze zapewnić im komfortowe otoczenie świetlne. Warto przy tym pamiętać, że praktyka życia z niemowlakiem nierzadko burzy wyobrażenia młodych rodziców z czasu przed dzieckiem. Wiele pokoików dziecięcych jest wykorzystywanych w pierwszym okresie głównie jako miejsce przewijania, kąpieli i przechowywania ubranek. Ze względów praktycznych niemowlęta śpią z rodzicami, w łóżeczkach dostawianych lub przynajmniej w tym samym pomieszczeniu, a w ciągu dnia towarzyszą opiekunowi w codziennych zajęciach. Po kilku miesiącach dzieci zaczynają się poruszać i bawić każdym znalezionym przedmiotem, a następnie anektują przestrzeń wspólną - zaczynają przynosić zabawki i książki, samodzielnie korzystać z wspólnych mebli. Warto więc z wyprzedzeniem zastosować wskazówki związane z bezpieczeństwem do całej powierzchni mieszkalnej.

Pokój dziecka zaczyna być szczególnie funkcjonalny, gdy maluch uczy się korzystać z bardziej złożonych zabawek i potrafi zająć się nimi przez dłuższy czas. Dzieje się to z reguły między 2 a 3 rokiem życia. W okresie przedszkolnym dzieci przeważnie cieszą się własną przestrzenią, w której mogą odgrywać scenki z udziałem lalek i misiów, rozkładać samochodziki i kolejkę czy budować z klocków. Starsze dzieci spędzają w ten sposób coraz więcej czasu i coraz silniej odczuwają chęć kreowania przestrzeni, dekorowania jej i samodzielnego użytkowania sprzętów. Ich potrzeby dotyczące oświetlenia są wtedy zupełnie inne, niż maleństwa, które jest w całości zależne od rodzica.

 

 

Pokój dla niemowlęcia

Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z wiekiem. W najwcześniejszym okresie życia dzieje się to niezwykle szybko! Jak zawsze trzeba zadbać po pierwsze o bezpieczeństwo, a po drugie o komfort korzystania z oświetlenia. Urządzając pokój, w którym będzie przebywać maleństwo, warto wziąć pod uwagę, że przez pierwsze miesiące życia dziecko przede wszystkim leży - w łóżeczku, leżaczku, na macie. Początkowo dzieci są też bardzo wrażliwe na ostre światło i zdecydowanie wolą mniej rzęsiste oświetlenie, a wieczorami wskazany jest nawet półmrok, który pozwala szybciej wyregulować cykl dobowy. Każda lampa zamontowana na suficie może nieprzyjemnie je razić. Dodatkowo, jeśli ustawimy pod ścianą przewijak, to maluch patrząc na rodzica będzie jednocześnie oślepiany przez zawieszoną w tle lampę. Warto więc postawić przede wszystkim na lampy funkcjonalne, na przykład kinkiety wyposażone w klosze rozpraszające światło.

Jeśli pokój ma niewielkie rozmiary, to mogą z powodzeniem wystarczająco oświetlić całą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem są też lampy techniczne, które można obrócić tak, aby światło padało w wybranym kierunku, np. na ścianę. Dzięki temu uzyskujemy oświetlenie ogólne, które nie razi dziecka, niezależnie czy leży ono na macie, przewijaku czy w ramionach rodzica. Doskonale sprawdzą się nie tylko lampy montowane na stałe, ale także systemy szynowe. Możliwość zmiany położenia konkretnego punktu świetlnego sprawia, że instalacja rośnie wraz z dzieckiem. Oprawa, która w pierwszym okresie jest przesunięta do rogu pokoju i skierowane ku ścianie, aby nie razić maluszka, z czasem może posłużyć do oświetlenia strefy do zabawy, stolika do rysowania czy ściennej galerii dzieł. Warto zastanowić się również nad zamontowaniem lampy ściemnialnej. Jest to wskazane przede wszystkim, jeśli urządzamy pokój dla noworodka, który w pierwszych kilkunastu tygodniach życia dopiero przyzwyczaja się do światła. Lampa ze ściemniaczem zapewnia możliwość skorzystania z łagodnego oświetlenia, gdy zależy nam na wieczornym wyciszeniu dziecka. Miękkie, przytłumione światło służy spokojnej, kojącej kąpieli, a w razie nocnej pobudki pozwala rodzicowi na uniknięcie efektu olśnienia intensywnym, rażącym światłem i wygodne korzystanie z pokoju.

 

 

Pokój dla małego dziecka

Kilka miesięcy później dziecko zaczyna pełzać, czworakować, a wreszcie wstawać. W tym czasie trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo - pozostawianie niezabezpieczonych gniazdek i zwisających kabli to fatalny pomysł. Istnieje ryzyko, że ciekawski maluch szarpnie za kabel lub spróbuje się na nim podciągnąć. Z tego względu najlepiej zrezygnować z lamp podłogowych i biurkowych, jeśli nie mamy możliwości ukrycia kabli zasilających. Dzieci w wieku przedszkolnym sporo czasu spędzają bawiąc się na podłodze. To na dywanie rozkłada się kolejkę, buduje zamek z klocków, układa puzzle, przebiera lalki. Dobrym rozwiązaniem, które może zdać egzamin jako dodatkowe oświetlenie do pokoju pięciolatka jest lekka, stabilna lampa podłogowa, taka jak modele Sydney czy Chicago. Dzieci cieszą się z samodzielności, którą daje dostępny dla małego człowieka włącznik. Należy jedynie pamiętać o tym, by dziecko nie miało dostępu do gniazdka i wtyczki. Dobrze jest zatem ukryć je za większym meblem, którego dziecko nie będzie w stanie samodzielnie przesunąć. Istotne jest również nauczenie dziecka, jak bezpiecznie obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi (kwestie zabawy przewodem, zalania) i podjęcie decyzji o umieszczeniu lampy stojącej, gdy ocenimy, że dziecko jest na to gotowe. Moment dojrzałości może być u każdego dziecka osiągnięty w różnym czasie - warto mieć to na uwadze.

 

 

Pokój dla rodzeństwa

Planowanie pokoju dla dwójki lub więcej dzieci musi uwzględniać indywidualne potrzeby każdego z nich. Warto więc szukać opcji, które łączą różne funkcje lub elastycznie dopasowują się do sytuacji. Przykładem takiej lampy jest np. kinkiet Varsovia na długim ruchomym ramieniu, który może jednocześnie służyć jako nieinwazyjne źródło światła bocznego, lampka nocna i oświetlenie dywanu do zabawy. Podobnie nieco mniejsze kinkiety Rider czy Snake. Kinkiet w roli lampki nocnej to zdecydowanie dobra opcja, gdy jedno z dzieci ma już gotowość do samodzielnego korzystania z oświetlenia, a drugie rozwija się motorycznie i mogłoby pociągnąć czy potknąć się o przewód. Kinkiety są także bezpieczną opcją dla dzieci, które śpią we własnym pokoju, ale w nocy wędrują do łóżka rodziców, a także w sytuacji, gdy dziecko boi się ciemności. Delikatne światło niewielkiej lampki może pomóc przezwyciężyć lęki i spać spokojnie.

 

 

Estetyczne oświetlenie w pokoju dziecięcym

Lampy w każdym wnętrzu są elementem wystroju. Jeśli chcemy, aby pokój dziecięcy był stylowy, estetycznie ciekawy i nieprzeładowany, trzeba zwrócić uwagę także na oświetlenie. Dzieci z reguły wybierają lampy kolorowe, w bajkowych kształtach, często nawet pstrokate. Dobrego gustu warto uczyć od najmłodszych lat i nie poddawać się przekonaniu, że pokój dziecięcy ma kipieć od barw i kształtów. Piękne, stonowane otoczenie pozwala nie tylko ukształtować dobry smak i wyczucie, ale także nie przytłacza malucha obfitością kształtów i kolorów. Dobry styl to zatem kapitał na przyszłość, ale przede wszystkim miejsce dla wyobraźni. Oprawa w kształcie balonu zawsze jest tylko balonem. Oprawa o nowoczesnej, skomplikowanej bryle może być w wyobraźni dziecka słońcem, latarnią morską czy okiem złowrogiego smoka. I co najważniejsze - pozostawia przestrzeń na samodzielną ekspresję i artystyczną eksplorację.