Oświetlenie w sypialni
Oświetlenie w sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce pełniące bardzo ważną funkcję. To intymna przestrzeń, która powinna być dla nas zaciszną oazą spokoju. Mamy czuć się w niej wyjątkowo dobrze, aby móc komfortowo wypocząć. Nie bez znaczenia pozostaje zatem kwestia jej odpowiedniego oświetlenia. To jakie lampy wybierzemy do sypialni, wpłynie bowiem na klimat, jaki uzyskamy, a co za tym również idzie – także i nasze samopoczucie. Czym wobec tego kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę!

Lampa wisząca jako oświetlenie główne w sypialni

Lampa wisząca to z reguły główne oświetlenie, które wyróżnia się na tle pozostałych. Znajduje się ona w centralnym punkcie pomieszczenia oraz daje najwięcej światła, a w przypadku bardzo małych metraży jest często też jedynym jego źródłem. Odpowiedni dobór lampy wiszącej jest więc bardzo znaczący. W sypialni warto postawić na oprawy z osłoniętym światłem. Dobrze sprawdzą się tutaj propozycje z lekkimi i ażurowymi kloszami, z których wydostaje się ono w sposób swobodny i rozproszony, dający przyjemny efekt. Pamiętajmy też o tym, że lampa wisząca znacząco wpływa także na całą aranżację wnętrza, dlatego powinna mieć również określony, pasujący do całego otoczenia design. I tak do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim dobrze wkomponują się lampy o geometrycznym kształcie i jasnych kolorach, do aranżacji glamur ozdobne i ekstrawaganckie żyrandole, a do stylistyki nowoczesnej oprawy o metalowej konstrukcji oraz prostej formie.

 

Aranżacja sypialni z lampą wiszącą Breezy

Aranżacja sypialni z lampą wiszącą Elegance

Oświetlenie nad łóżkiem w sypialni

W przypadku oświetlenia sypialni dobrym i częstym rozwiązaniem są kinkiety nad łóżkiem, umiejscowione dokładnie po obu jego stronach. Będą one, obok lampy wiszącej, kolejnym źródłem światła, które dodatkowo doświetli jej wnętrze. Doskonale sprawdzą się zamiast typowej lampki nocnej, jednocześnie pełniąc też jej funkcję. Dzięki nim zaoszczędzimy miejsce oraz zyskamy dodatkową dekorację. Ciekawą i modną alternatywą dla kinkietów mogą być także niewielkie lampy wiszące z punktowym źródłem światła montowane do sufitu również z dwóch stron naszego spania. Nad łóżko świetnie sprawdzą się ponadto też oprawy techniczne w postaci oczek wpustowych. W tym przypadku najlepiej umieścić je na podwieszanym suficie znajdującym się nad zagłówkiem. Przy planowaniu oświetlenia nie zapominajmy oczywiście o tym, aby zadbać również o właściwe miejsce umieszczenia włączników. W przypadku sypialni ma to szczególnie ważne znaczenie, ponieważ wpływa bardzo na komfort ich użytkowania. Zadbajmy więc o wygodny ich dostęp tak, aby nie trzeba było wstawać z łóżka przy włączaniu i wyłączaniu światła.

Aranżacja sypialni z kinkietem Superior

Aranżacja sypialni z kinkietami Rider

 

Aranżacja sypialni z lampami wiszącymi Comet

Dodatkowe oświetlenie przy łóżku w sypialni

Bardzo częstym wyborem oświetlenia dodatkowego w sypialni są niewielkie lampki stołowe stojące na szafkach nocnych znajdujących się tuż przy łóżku. Jest to wygodne rozwiązanie, które oprócz tego, że jest poręczne, dodatkowo stanowi też element dekoracyjny pomieszczenia. Ponadto z powodzeniem może również pełnić rolę doświetlającą np. podczas czytania. Jeżeli więc przed snem lubimy sięgnąć po książkę i zależy nam na dobrym oświetleniu, wówczas warto wybrać lampkę nocną z regulacją ramienia. Da nam to możliwość komfortowego ustawienia padania światła. W przypadku gdy nasza sypialnia jest nieco większa możemy natomiast zaplanować w niej również miejsce na designerską lampę stojącą. Będzie to kolejny element dekoracyjny pomieszczenia, który nada mu dodatkowego charakteru, a także więcej funkcjonalności. Dobierając tego rodzaju oświetlenie postawmy na lampy z praktyczną ruchomą podstawą oraz wygodnym włącznikiem i długim kablem zasilania. Jeżeli ma być to jednak głównie tylko cześć ozdobna całej aranżacji, warto wybrać modele o oryginalnych kształtach, efektownych kloszach czy wyróżniającym się kolorze.

Aranżacja sypialni z lampką biurkową Seda

Aranżacja sypialni z lampką biurkową Black

Aranżacja sypialni z lampą stojącą Tripod

Aranżacja sypialni z lampą stojącą Xena

Ciepła barwa światła i funkcja ściemniania

W planowaniu oświetlenia do sypialni należy pamiętać oczywiście o tym, aby nie było ono zbyt agresywne. Ma to bowiem ogromne znaczenie jeżeli chodzi o atmosferę i klimat, które ostatecznie uzyskamy w pomieszczeniu. Zdecydowanie postawmy więc na łagodne i przyjazne dla oka źródła światła. W tym przypadku bardzo ważna jest temperatura oświetlenia. Zdecydujmy się zatem na takie, które będzie miało ciepłą barwę – najlepiej o wartości 2500-2700K. Ponadto do sypialni dobrze wybrać też lampy z praktyczną funkcją ściemniania, ponieważ pozwala ona na regulację natężenia światła. Dzięki temu dostosujemy je do własnych potrzeb i uzyskamy pożądany przez nas nastrój w pomieszczeniu. Kierując się takimi właśnie zasadami mamy pewność, że oświetlenie, które wybraliśmy wprowadzi do naszej sypialni dobry klimat oraz pozwoli nam odprężyć się w niej i zrelaksować.