Oświetlenie techniczne

Oświetlenie techniczne

Lampy techniczne w mieszkaniu - jak stworzyć pięknie oświetloną przestrzeń? W każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu, warto rozważyć zamontowanie więcej niż jednego źródła światła. Jest to bardziej naturalne i przyjazne dla naszych oczu, niż jedna lampa ogólna. Poza lampami funkcjonalnymi (biurkowymi czy podłogowymi) i kinkietami, dobrze zastanowić się nad użyciem oświetlenia technicznego. Lampy techniczne rzadko zachwycają nas swoim wyglądem i z reguły nie zwracają uwagi. Z tego powodu rzadko trafiają do prywatnych domów. Tymczasem stylistyczna przezroczystość to ich ogromna zaleta!

Uniwersalne lampy techniczne, czyli od czego zacząć aranżację świetlną salonu

Wypełnienie pomieszczenia, szczególnie przestronnego, odpowiednią ilością światła, za pomocą samych opraw dekoracyjnych, to wyzwanie. Łatwo wtedy przeładować pomieszczenie różnorodnością form. Nie do każdego stylu pasują kinkiety, i nie w każdym wnętrzu dobrze prezentują się lampy biurkowe czy stołowe. Są także miejsca, w których lampy tego rodzaju nie mogą być stosowane ze względów bezpieczeństwa - przy małych dzieciach, ruchliwych i ciekawskich zwierzętach czy w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Lampy techniczne są dla wnętrza tym, czym odzież określana jako “basic” w naszej szafie. Zwykłe, gładkie bluzki i koszule, niewyróżniające się niczym, klasyczne spodnie. Jeśli są wysokiej jakości i dobrze skrojone, budują tło, na którym może zabłysnąć bardziej wyrazisty element garderoby, ekstrawaganckie dodatki lub ekskluzywna biżuteria. Oświetlenie techniczne buduje światło rozproszone, ambientowe, które bardzo mocno wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu. Nasze oczy nie lubią kontrastu - dlatego właśnie potrzebujemy światła ambientowego. Piękna, okazała lampa tylko wtedy będzie przyciągać wzrok, jeśli znajdzie się w rozświetlonym wnętrzu.

Oświetlenie niewielkiej przestrzeni i pomieszczeń użytkowych

Jak się okazuje, lampy techniczne to nie tylko tło. Z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne oświetlenie i uwolnić nas od dobierania lampy dekoracyjnej. Takie podejście zapewnia maksimum światła i wolnej przestrzeni, a więc znakomicie sprawdza się w niewielkich pokojach, gdzie każda wolna przestrzeń jest na wagę złota, i pomieszczeniach użytkowych, np. biurze, garderobie czy piwnicy.

Minimalistyczne lampy do każdego stylu

Jak dobrać oprawę techniczną, która będzie pasowała do wnętrza? Po pierwsze możemy wybierać pomiędzy oprawą podtynkową lub oprawą sufitową. Najbardziej minimalistyczne są oprawy podtynkowe, częściowo ukryte w podwieszanym suficie. Możemy jednak dobierać kolor i kształt pierścienia widocznego na zewnątrz. Dostępne są też oprawy, które zawierają więcej niż jedno źródło światła, i takie, które pozwalają na zmianę kierunku padania światła. Takie możliwości oferują m.in. lampy Box i Signal, o skrajnie różnym wyglądzie, a bardzo zbliżonych parametrach technicznych. Oprawy sufitowe tylko pozornie są takie same. Rozmaitość kształtów, wykończeń i dostępnych opcji regulacji jest ogromna i sprawia, że lampy można dopasować do niemal każdego wnętrza. Nowoczesność, geometria i minimalizm lubią sześcienne formy jak Basic Square czy Artu. Bardziej obłe, miękkie kształty, jak Love, Dot czy Chip wpasują się w stonowany styl skandynawski, pełen miękkich tkanin amerykański czy elegancki Hamptons. Jednak nawet style z inspiracjami historycznymi, takie jak mid-century modern czy shabby chic, można świetnie uzupełnić dobrze dobraną oprawą techniczną. Ciekawą opcję stanowią oprawy Long z wymiennym kolorowym pierścieniem lub nieco futurystyczny Marvel. Warto rozważyć także zastosowanie oświetlenia technicznego w miejscach, gdzie wystrój już jest wyjątkowo bogaty. Jeśli uwielbiamy przytulne wnętrza pełne bibelotów, książek, pamiątek i roślin, to niekiedy dobranie lampy dekoracyjnej może stanowić nie lada wyzwanie. Tymczasem kilka neutralnych, łatwych do dopasowania, niewielkich opraw wypełni przestrzeń przyjemnym światłem.

Oświetlenie do zadań specjalnych

Warto pomyśleć o zastosowaniu lamp technicznych także w sytuacji, gdy projektujemy przestrzeń o szczególnej funkcji. Wiele z nich ma wyższy stopień IP, co pozwala na montaż w okolicy wanny lub prysznica. Tego typu oświetlenie łazienki, podzielone na sekcje, jest wyjątkowo efektowne. Najprostsze podtynkowe “oczka” sprawdzą się jednak również w domowym biurze czy gabinecie. Długi korytarz to doskonałe miejsce do zastosowania opraw szynowych. Można je odchylać w różnych kierunkach, więc jeśli zmienimy coś w przestrzeni, np. dodamy wieszak czy ozdobę na ścianie, to z łatwością dostosujemy ich położenie i kierunek światła. Podobnie interesującym pomysłem jest zastosowanie tego rodzaju oświetlenia przy ścianie czy nad przestrzenią wypoczynkową w salonie, gdzie lekkie odchylenie może być przydatne do wyeksponowania jakiegoś elementu wystroju, a także może poprawić nasz komfort. Oświetlenie szynowe to także doskonały pomysł wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wyeksponować fragment wystroju umieszczony na ścianie lub tuż przy niej. Poza tym ciekawie prezentują się w pomieszczeniach ze skosami, gdzie można umieścić je wysoko, a światło skierować w taki sposób, aby całe pomieszczenie wydawało się wyższe i bardziej przestronne.

Lampy techniczne w mieszkaniu - polecamy!

Lampy techniczne, mimo swoich niepozornych rozmiarów i minimalistycznych form, są rozwiązaniem, które zasługuje na o wiele większą popularność. Są dyskretne, kompaktowe i funkcjonalne. Warto dać im szansę także w przestrzeniach, które dotąd nie kojarzyły się z oświetleniem technicznym.