Oświetlenie przedpokoju aranżacje
Oświetlenie przedpokoju aranżacje

Przedpokój to wizytówka domu, a zarazem – spore wyzwanie aranżacyjne. W tego typu pomieszczeniach często brakuje naturalnego źródła światła, dlatego tak ważny jest w nich dobór odpowiednich lamp. Jednocześnie przedpokój to miejsce, w którym nie przebywamy z reguły zbyt długo, toteż nie wymaga on szczególnie dużej ilości światła. Jakie oświetlenie będzie zatem najlepsze do Twojego przedpokoju? Podpowiadamy.

Lampy LED

Interesującym rozwiązaniem do przedpokoju są z pewnością lampy LED. Są one praktycznie niewidoczne, dlatego też można je zamontować – tak naprawdę – wszędzie, nawet w szczelinach ścian czy listwach podłogowych. Ważne jest to, że doskonale sprawdzą się one nie tylko w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, ale też w tych bardziej klasycznych, zaaranżowanych np. w stylu francuskim. Warto dodać, że lampy typu LED nie nagrzewają się, a do tego są energooszczędne.

Plafony LED

Na osobną uwagę zasługują tzw. plafony LED. Dostępne są one w rozmaitych kształtach i kolorach, a często mają także różną moc. Co więcej, można je znaleźć w dwóch podstawowych wariantach: podtynkowym i natynkowym. W pierwszym przypadku należy zamontować plafon przy pomocy wkrętów, w drugim natomiast – przymocować go przy pomocy klipsów montażowych. Dzięki nim można wpuścić lampę w sufit podwieszany czy też płytę kartonowo-gipsową. To doskonałe rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych.

Kinkiety

Efektowną dekoracją przedpokoju mogą być również kinkiety, które pozwalają wyeksponować piękno ściany wykonanej np. z cegły, mikrocementu czy też paneli 3D. O ile we wnętrzach tradycyjnych doskonale spiszą się oprawy z mosiądzu czy drewna, o tyle w tych nowoczesnych lepsze będą modele ze szkła i metalu, najlepiej o prostej formie. Na kinkiety warto zdecydować się również wtedy, gdy w Twoim przedpokoju znajduje się lustro – wówczas warto powiesić je po obu jego stronach. To rozwiązanie zapewni lepsze doświetlenie twarzy, a tym samym – ułatwi paniom robienie makijażu.

Żyrandole

Podobają Ci się bardzo klasyczne rozwiązania? Jeśli tak, przypadną Ci do gustu dekoracyjne żyrandole, które mogą stać się nie tylko ciekawym akcentem w przedpokoju, ale i jego główną gwiazdą. Tak się stanie, jeśli wybierzesz np. model z kryształkami osadzonymi na metalowym stelażu, który doskonale wpisze się w aranżacje glamour. Równie dobrze możesz jednak zdecydować się na lampę w stylu loftowym czy vintage – dużo zależy od tego, jak urządzone jest Twoje mieszkanie. Pamiętaj jednak, że jeżeli sufit jest usytuowany stosunkowo nisko, żyrandol nie będzie dobrym pomysłem – optycznie przytłoczy on przestrzeń, przy okazji ją pomniejszając.

Halogeny

Halogeny to jedno z najpopularniejszych oświetleniowych rozwiązań do przedpokoju. Są to niewielkie, wpuszczane w sufit lampy, które umiejętnie rozświetlają wnętrze, nie zabierając nam jednocześnie potrzebnej przestrzeni. Jeśli Twój przedpokój posiada niewielki metraż, w zupełności wystarczy jedno źródło światła. Inaczej wygląda sytuacja w większych pomieszczeniach – wówczas warto pokusić się o większą liczbę lamp.