Oświetlenie na skosach - jakie wybrać i jak zamontować?
Oświetlenie na skosach - jakie wybrać i jak zamontować?

Mieszkania na poddaszu są niesamowicie klimatyczne, jednak często niełatwo jest je oświetlić. Wynika to m.in. z dużej liczby załamań i zakamarków. Odpowiednio zaplanowanie oświetlenie na skosach pozwoli Ci jednak wyeksponować strefy, które są dla najistotniejsze. Lampy wiszące czy stojące? Taśmy LED czy reflektory? O tym, jakie modele lamp wybrać, przeczytasz w tym artykule.

Lampy wiszące i stojące

Pomieszczenia na poddaszu często bywają niskie – w tym przypadku lampa z pewnością nie powinna zdominować przestrzeni: nie tylko optycznie przytłoczy pomieszczenie, ale również utrudni poruszanie się po nim. Tymczasem z pewnością nie może ona również utrudniać wykonywania codziennych czynności. Oprawa w takim przypadku powinna być skierowana ku górze – w ten sposób uzyskasz efekt rozproszenia światła, co pomoże z kolei doświetlić różne zakamarki.

Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, zdecydowanie warto zrezygnować z klosza i postawić na kilka źródeł światła, w tym m.in. na lampy stojące – wykreują one przytulny klimat, a jednocześnie zapewnią odpowiednie doświetlenie podczas czytania. Lampy wiszące zdecydowanie lepiej sprawdzą się we wnętrzach z wysokimi stropami. Duże, zamocowane nisko formy pomogą Ci wizualnie obniżyć sufit, dzięki czemu pomieszczenia będą wydawały się bardziej przytulne.

Aranżacja z lampą podłogową Lozanna

 

Aranżacja z lampą wiszącą Olivia

Aranżacja z lampą wiszącą Mesh

 

Oświetlenie punktowe, kinkiety i oświetlenie LED

Dobrym rozwiązaniem na poddaszu będzie także oświetlenie punktowe, które doskonale sprawdzi się przy nieregularnym kształcie pomieszczenia oraz większej liczbie skosów. Dzięki niemu wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne. Jeśli chodzi o lampy punktowe, mamy na myśli zwłaszcza kinkiety, oczka LED oraz reflektory. Jeśli odpowiednio zaplanujesz takie oświetlenie, idealnie doświetlisz np. łóżko, regał z książkami czy też komodę.

Świetnie w tym przypadku sprawdzą się również taśmy LED, które podkreślą wyjątkowy charakter Twojego wnętrza. W sypialni możesz zdecydować się również na bardziej oryginalne podświetlenie, np. przy pomocy łańcucha lampek LED-owych czy też popularnych cotton ballsów.

Aranżacja z kinkietami Tokyo

 

Aranżacja z kinkietem New York

 

Kinkiet Florence