Oświetlenie łazienkowe sufitowe aranżacje
Oświetlenie łazienkowe sufitowe aranżacje

 

Oświetlenie sufitowe to z reguły najważniejsze oświetlenie w łazience. Dużym jego atutem jest to, że nie zajmuje najczęściej zbyt dużo miejsca i zwykle nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu przestrzeni – chyba że masz wyjątkowo niski sufit lub wyjątkowo duży żyrandol. Idealne oświetlenie sufitowe powinno być umieszczone pośrodku i stanowić źródło rozproszonego światła, rozświetlającego wnętrze bez tworzenia cieni.

Natynkowe oświetlenie sufitowe

Kochasz minimalistyczny design? Jeśli tak, być może przypadnie Ci do gustu natynkowe oświetlenie sufitowe. Mowa tu oczywiście o plafonach, które zapewniają intensywne, równomierne światło. Często mają one kształt sześcianu, mogą jednak przyjmować również formę walca. W sklepach można znaleźć również modele w postaci cienkich rurek, na których zawieszone są mleczne klosze. Lampy tego typu mogą mieć kolory idealnie dopasowane do charakteru wnętrza. Biele, czernie, szarości, złoto, srebro – niezależnie od tego, na którą barwę się zdecydujesz, odpowiednio dobrane oświetlenie będzie prezentowało się niezwykle elegancko.

 

 

 

Oświetlenie punktowe

Często wykorzystywane jest obecnie również oświetlenie punktowe, umieszczane na suficie bądź na ścianach. Pozwala ono, jak sama nazwa wskazuje, punktowo rozjaśniać przestrzeń, a do tego nie wystaje poza powierzchnię sufitu. Szczególnie dobrze prezentuje się ono na suficie podwieszanym. Jeśli będzie ono umieszczone we właściwej odległości i odpowiedniej ilości, stanie się dobrą alternatywą dla klasycznych lamp sufitowych. Oświetlenie punktowe często przyjmuje również postać reflektorów, określanych mianem „spotów”, które osadzone są na jednej podstawie. W niektórych modelach oprawy można obracać w różnych kierunkach, dzięki czemu istnieje możliwość skierowania snopów światła na dowolne, interesujące Cię miejsce.

 

Oświetlenie LED

W przypadku łazienek o sporym metrażu dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED, które wprowadzi przy okazji do nich wyjątkowy klimat. Warto je potraktować jako dodatkowy element doświetlający, znajdujący się w wybranych strefach łazienki, np. nad wanną lub kabiną prysznicową. Dzięki temu wykreuje ono aurę sprzyjającą odpoczynkowi i głębokiej regeneracji. Oświetlenie LED to rozwiązanie, które szczególnie dobrze będzie wyglądało w nowoczesnych pokojach kąpielowych. Dużą zaletą tego typu oświetlenia jest także długa żywotność – świeci ono średnio od 35 do 50 tys. godzin. Wynika to z kolei z tego, że jest ono energooszczędne, co przekłada się z kolei na niższe kwoty na rachunkach.

 

 

 

Lampy wiszące

W łazienkach z powodzeniem można umieszczać również lampy wiszące – dotyczy to oczywiście tych modeli, które spełniają normy lamp łazienkowych. Umiejętnie rozświetlą one wnętrze, ale w wielu przypadkach sprawdzą się również jako unikalna dekoracja. Jeśli chodzi lampy wiszące, ich wybór w sklepach jest całkiem spory. Przykładowo, modne są obecnie modele w formie listwy, która swobodnie wisi i zamocowana jest na odpowiedniej lince, Często określane są one mianem „lamp typu zwis”, gdzie poszczególne elementy powieszone są na tej samej wysokości bądź też na różnej. Takie lampy szczególnie dobrze spiszą się we wnętrzach minimalistycznych. Marzy Ci się pokój kąpielowy w stylu glamour? Jeśli tak, rozważ wybór żyrandoli z kryształkami lub imitującymi je elementami, które wprowadzą do wnętrza nieco pałacowego szyku.