Czym jest dla Ciebie Twoja łazienka?

Miejscem codziennego dbania o higienę, a może czymś więcej? Czasem relaksu w wannie, odświeżenia pod prysznicem po trudnym dniu? Przestrzenią, w której troszczysz się o siebie, pielęgnujesz cerę i włosy? Chwilami spędzonymi w błogiej samotności? A może miejscem, w którym włączasz pralkę, podczas gdy dzieci beztrosko chlapią się w pianie?

Łazienka to szczególna przestrzeń w każdym domu. Prywatna, a jednak często reprezentacyjna. Użytkowa, a jednak wymagająca estetycznie. Urządzając to najbardziej wymagające wnętrze, warto pamiętać o oświetleniu. Rzadko poświęcamy mu należytą uwagę, co odbija się na naszym komforcie. Dobrze przemyślana aranżacja świetlna łazienki ma wpływ nie tylko na codzienną wygodę, ale także na stworzenie w niej przestrzeni do wypoczynku i domowego spa.

Niech łazienka, ze wszystkimi swoimi funkcjami, stanie się Twoją oazą spokoju i przyjemnie spędzonego czasu.


Klasa IP

Podczas aranżacji łazienki pamiętajmy nie tylko o najlepszym designie, ale też o bezpieczeństwie. Oprawy przeznaczone do łazienek, jak każde urządzenie elektryczne, powinny być odporne na kontakt z wilgocią. O tej ochronie, a także jej stopniu, świadczy deklarowany przez producenta stopień IP (International Protection Rating).

Stopień ochrony jest istotny, bowiem nie każda ekspozycja na wilgoć wymaga takiej samej szczelności. Jedne mogą być narażone na kondensację pary wodnej, gdy inne zniosą bez szwanku zachlapanie czy rozbryzg wody. Dlatego podczas projektowania warto podzielić łazienkę na różne strefy i odpowiednio dobrać wartość IP oświetlenia.

 

 

Strefa 1 obejmuje obszar kąpielowy - do 225 cm powyżej dna wanny lub brodzika prysznica. Wymagany stopień ochrony to IP65.

Strefa 2 rozciąga się na 60 cm od granicy strefy 1, a także otacza umywalkę. Wymagany stopień ochrony to IP44.

Strefa 3 to pozostała przestrzeń łazienki. Są to lampy dekoracyjne lub techniczne, które można stosować w normalnych warunkach domowych.

 

 

Oświetlenie lustra to jeden z najtrudniejszych elementów dobrej aranżacji świetlnej łazienki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pozostałe źródła światła. Kinkiet umieszczony naprzeciwko lustra może odbijać się w nim i powodować nieprzyjemny efekt olśnienia. Mocne światło zza pleców musi zostać zrównoważone światłem od frontu, aby zapobiec rzucaniu cienia. Warto się przyjrzeć profesjonalistom - lustra do charakteryzacji są otoczone przez kilka żarówek o niskiej mocy. Takie rozwiązanie pomaga równomiernie oświetlić twarz, a jednocześnie nie oślepia. Trudno to zastosować w warunkach domowych, ale jest kilka rozwiązań, które mogą dać podobny efekt.

Przede wszystkim warto rozważyć zamontowanie lustra z wbudowanym oświetleniem LED, ukrytym pod taflą szkła. W ofercie Maxlight dostępne jest lustro okrągłe i prostokątne. W obu modelach światło jest skierowane na wprost - oświetla zatem użytkownika, a nie powierzchnię, na której lustro jest zamontowane. Dzięki temu, że światło pada jednocześnie z całej krawędzi ramy, unikamy padania cieni, a oświetlenie jest równomierne. Oba modele emitują światło o temperaturze barwowej 4000K, które jest bliższe światłu dziennemu, a więc wspiera koncentrację i dobrze oddaje kolory.

Jeśli jednak mamy już dobrane lustro i chcemy je dobrze oświetlić, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kinkietów, które oświetlą je po bokach. Lampami o klasycznej budowie, przeznaczonymi do takich zastosowań są m.in. modele Candy i Napoleon. Jasne klosze z mlecznego szkła zapewniają miękkie, rozproszone światło, które pozwoli na wykonanie precyzyjnego makijażu, dopracowanie linii zarostu czy dokładne oczyszczenie twarzy. Trzecie rozwiązanie, które warto wybrać szczególnie, gdy dysponujemy bardzo szerokim lustrem lub mamy niewiele miejsca po bokach węższej tafli, to oświetlenie z góry. Świetnie sprawdzą się wtedy podłużne lampy z panelem led, które zapewniają przyjemne światło na większej przestrzeni. Oprawa idealna do takiego zastosowania to kinkiet Finger, przeznaczony do montażu powyżej lustra. Dzięki różnym kształtom, wariantom wykończenia i długościom łatwo dopasować go do swojej łazienki. Jeśli pod bardzo szerokim lustrem montujemy więcej niż jedną umywalkę, warto rozważyć umieszczenie nad każdą z nich odrębnej lampy Finger, aby zapewnić sobie maksimum komfortu i oświetlenie, które pozwoli nam w pełni zadbać o swoje potrzeby.

 

Pobierz Katalog Light and Water

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją oświetlenia łazienkowego Light&Water