Lampy złote, srebrne i miedziane koła. Jak używać ich w aranżacji domu?
Lampy złote, srebrne i miedziane koła. Jak używać ich w aranżacji domu?

Lampy w kształcie świetlistego, połyskującego okręgu to dostępny na rynku od kilku lat bestseller. Nic dziwnego! Okrągłe oprawy są minimalistyczne w formie, a jednocześnie przyciągają wzrok i dodają wnętrzu blasku. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają także przyjemne, równomierne oświetlenie większej przestrzeni, niż lampa z jednym punktem świetlnym. Do jakich wnętrz pasują?

 

Lampy w kształcie koła. Od czego zacząć?

 

W tym artykule omawiamy najważniejsze kwestie, które dotyczą lamp w kształcie koła. Dowiesz się z niego:

  • Jakie są rodzaje lamp tego typu,

  • Na co zwrócić uwagę, gdy decydujesz się na wybór lampy koła,

  • Jakie style wnętrzarskie doskonale współgrają z lampą obręczą,

  • Dlaczego oprawy koła są niezwykle praktyczne.

 

Metaliczne koła - style i rozmiary

Jeśli zachwyca cię prostota formy, warto zadać sobie kilka pytań przed podjęciem decyzji o zakupie. Lampy w kształcie koła różnią się nieznacznie między sobą. Najważniejszym aspektem jest dobranie średnicy koła, tak, by odpowiadała wielkości wnętrza lub przestrzeni, którą chcesz oświetlić. Warto zwrócić też uwagę na oprawy, które składają się z kilku kół. Większa powierzchnia emitująca światło ma znaczenie praktyczne, a kombinacja dwóch, trzech albo czterech obręczy ułożonych w dynamiczną kompozycję może dodać lekkości i stworzyć wrażenie odrobiny artystycznego szaleństwa.

Aranżacja z lampą wiszącą Queen

Aranżacja z lampami wiszącymi Karo

Oprawy obręczowe Karo

 

Lampy obręcze: plafon czy lampa wisząca?

Warto wiedzieć, że lampy kołowe to nie tylko oprawy wiszące, ale także plafony. Obręcze zawieszone są przeważnie na linkach metalowych, wyłonionych z podsufitki. Taki sposób montażu wymusza określoną minimalną długość lampy. Jeśli urządzasz wnętrze, którego sufit nie jest wysoki, to warto przemyśleć wybór plafonu. W tej wersji obręcz jest umieszczona na dyskretnym, niezbyt długim wsporniku.

Aranżacja z plafonem Velvet

 

Szerokość ramy, rozmieszczenie punktów świetlnych

Lampy w kształcie koła różnią się także stylem! Dobrze sprawdź, jaki typ odpowiada ci najbardziej. Zwróć uwagę przede wszystkim na miejsce, w którym umieszczono taśmę LED, ponieważ może to być zarówno wewnętrzna powierzchnia koła, zewnętrzna powierzchnia i dolna ścianka obręczy! Istotne będzie też to, w jaki sposób taśma led została okryta, by światło nie było drażniące. Najczęściej stosowane jest mleczne szkło akrylowe, ale zdarzają się też modele, w których osłona imituje kryształy. Taki styl będzie lekko przełamywał minimalistyczną konwencję i sprawi, że na suficie pojawią się świetliste refleksy.

Aranżacja z lampą wizacą Prince

 

Do jakich wnętrz pasują lampy koła?

Okrągłe lampy dzięki swojej minimalistycznej formie są naprawdę uniwersalnym wyborem. Cieńsze i bardziej eteryczne formy sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, loftowych czy skandynawskich. Bardziej obfite będą pasować do klasycznej elegancji, ale także do stylów tak odmiennych jak glamour, zen czy pop-art.

 

Nie zapomnij dobrać kolorystyki lampy obręczy do swojego wnętrza. Utarło się, że złoto pasuje do kolorów ciepłych, a srebro do chłodnych. Tak naprawdę to tylko konwencja, którą można się bawić, jeśli masz na to ochotę. Lampy występują też w innych kolorach metalicznych (różowe złoto, miedź, brąz) i chromatycznych, oraz w różnych wykończeniach (polerowane, szczotkowane).

Aranzacja z lampą wiszącą Angel

Aranżacja z lampą wiszącą Luxury

 

Aspekty praktyczne - prostota, wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu

Lampy obręcze z wbudowanym panelem LED mają szereg zalet. Łatwo dopasować je do wielu wnętrz dzięki minimalizmowi formy. Zintegrowany LED jest długowieczny, co sprawia, że lampa przez wiele lat jest bezobsługowa. Na dodatek utrzymanie jej w czystości jest wyjątkowo łatwe. Warto się skusić!