Lampy z siatki metalowej - nowy trend wnętrzarski
Lampy z siatki metalowej - nowy trend wnętrzarski

Współczesne wzornictwo sięga po nieoczywiste materiały. Nowe technologie pozwalają na zastosowanie tak zaskakującego tworzywa jak metalowa siatka. Kiedyś ogrodzenie, dziś - spotkanie sztuki ze światłem? Sprawdźmy!

Lampy z metalowej siatki - inspiracje kulturą czy naturą?

Metalowe, geometryczne konstrukcje nie są w dizajnie opraw oświetleniowych niczym nowym. Obecnie na rynku dostępne są:

· Lampy z grubego drutu lub metalowych profili o geometrycznych kształtach

· Lampy z cieńszego drutu, ukształtowanego na wzór tradycyjnego abażuru

· Lampy z siatki drucianej o nieregularnych kształtach

Lampa industrialna. Metalowa geometryczna rama

Lampy geometryczne w formie, to przede wszystkim oprawy minimalistyczne i nowoczesne. Wszelkie szkielety sześcianów i sferyczne druciane formy kojarzą się ze światem industrialnym. Nawet, gdy okratowane lampy w zakładach przemysłowych są bardzo dalekim nawiązaniem. Dobrym przykładem oprawy tego typu jest Andora, która składa się z trzech szkieletów sześcianów. Mimo przełamania typowego geometrycznego układu lampa jest na wskroś nowoczesna i ma postindustrialny sznyt.

Lampa wisząca Andora

Aranżacja z lampą wiszącą Andora

 

Połączenie stylu: metalowa rama w kształcie abażuru

W niektórych lampach tradycyjny abażur został zastąpiony metalową konstrukcją. Lampy tego typu to także odpowiedź na potrzeby nowoczesnych, minimalistycznych, a często wręcz ascetycznych wnętrz. Metalowe profile dają także nowe możliwości: formy opraw często są ciekawie ukształtowane, mają dodatkowe przewężenia i zaoblenia. Niekiedy zbliżają się wręcz do kształtów natury - dyni, tykwy czy kropli wody. Wciąż są jednak zgeometryzowane i symetryczne. Doskonałym przykładem tego typu lampy jest oprawa Breezy - zarówno w wersji klasycznego abażuru, jak i nietypowej, nieco asymetrycznie giętej formy.

Lampa wisząca Breezy z abażurowym kloszem z metalowej siatki

Aranżacja z lampą wiszącą Breezy

 

Organiczne kształty, czyli lampa która jest siatką o nieregularnej formie

Świat designu lubi łączyć przeciwieństwa. Nowe technologie sprawiają, że jest to możliwe. Oprawy metalowe w najnowszej odsłonie - lampy z drucianej siatki - mogą więc być zarówno industrialne jak i inspirowane naturą. Wyjątkowo ciekawym przykładem jest lampa Stardust. Drobna druciana siatka została uformowana w kształt kłębiastej chmury i opleciona punktami świetlnymi. Lampa chmura to ekstrawagancka propozycja dla każdego, kto lubi organiczne kształty i naturalne materiały, ale nie chce przy okazji rezygnować z nowoczesności i designu.

 

Aranżacja z lampą wiszącą Stardust

Efektowny klosz z drucianej siatki lampy wiszącej Stardust

 

Metalowa lampa, druciana lampa

Lampy metalowe, czy to z grubszych lub cieńszych profili, czy z drucianej siatki, są obecne na rynku od dłuższego czasu. Do tej pory można było spotkać oprawy przeważnie geometryczne w kształcie. Dzięki nowym technologiom pojawiły się również projekty nawiązujące do zmiennych zjawisk naturalnych. Metal, kojarzony do tej pory z minimalistycznym, loftowym i postindustrialnym klimatem, okazuje się dobrym tworzywem do asymetrycznych, naturalnych form. Unosząca się nad stołem, świetlista chmura to już nie fantazja rodem ze scenariusza science fiction, ale rzeczywistość.

Kolekcja lamp wiszących Breezy z oryginalnymi kloszami z drucianej siatki