Lampy sufitowe - plafon, żyrandol czy lampa wisząca?
Lampy sufitowe - plafon, żyrandol czy lampa wisząca?

Mówi się, że lampy są biżuterią wnętrza, ale to tylko część prawdy. Piękne, stylowe oprawy oświetleniowe cieszą oko, ale to światło, które zapewniają, buduje nastrój i wpływają na Twoje samopoczucie, a nawet zdrowie. Jeśli zatem aranżujesz wnętrze i poszukujesz odpowiedzi na to, od czego zacząć - czytaj dalej.

 

Jak dobrać typ lampy sufitowej do wnętrza?

W tym artykule przeczytasz o trzech typach lamp, które można zawiesić na suficie. Są to:

· Żyrandole

· Lampy wiszące

· Plafony

Lampa wisząca, żyrandol czy plafon?

Najważniejszym kryterium przy wyborze rodzaju oświetlenia jest jego funkcjonalność i właściwe proporcje. Wielkość lampy, liczba źródeł światła i długość przewodu to kluczowe kwestie. Ogromne, zjawiskowe oprawy mogą cieszyć oko i robić wrażenie, ale nie sprawdzają się w przeciętnych domach czy mieszkaniach. Inaczej dobieramy główne oświetlenie do loftu, mieszkania w stuletniej kamienicy, a inaczej do domku jednorodzinnego na obrzeżach metropolii. I nie chodzi tu wyłącznie o styl.

Aranżacja z lampami z kolekcji Lollipop

 

Żyrandole we wnętrzach

Żyrandole to najbardziej okazała forma, która przeważnie najlepiej wygląda w przestronnym wnętrzu z wysokim sufitem. Zawiera co najmniej kilka, a niekiedy nawet kilkadziesiąt punktów świetlnych. Współczesne żyrandole mogą mieć minimalistyczny design i ekonomiczne świetlówki LED. Liczba punktów świetlnych wpływa na większą moc oświetlenia. Konstrukcji ramion dobrze się przyjrzeć pod kątem przyszłego utrzymania porządku. W pomieszczeniach, w których wysokość sufitu nie przekracza 2,5 metra, nawet niewielki żyrandol może dawać wrażenie przytłoczenia, a także być niewygodny w codziennych sytuacjach. W większych wnętrzach okazały, kryształowy żyrandol zapewnia przyjemne światło i buduje niepowtarzalny wystrój.

Aranżacja z żyrandolem Gamma

Aranżacja z żyrandolem Monaco

Aranżacja z żyrandolem Palace

 

Lampy sufitowe wiszące

Lampy wiszące dobrze rozróżnić pod kątem rozmiaru i sposobu emisji światła. Wiele z nich nie zawiera klosza czy abażuru, który osłania punkt świetlny - zamontowane zbyt nisko mogą generować nieprzyjemny efekt olśnienia. Zwykle nie są tak strojne jak żyrandole, na szczęście w ofercie znajdziesz zarówno małe, proste bryły jak i ekstrawaganckie formy. Często nawet większe, dekoracyjne oprawy mają jeden punkt świetlny, dlatego nie można się nastawiać, że oświetlą większą przestrzeń. Warto sprawdzić relację pomiędzy rozmiarem lampy a liczbą świetlówek.

Aranżacja z lampami wiszącymi Uranos

Aranżacja z lampą wiszacą Lotus

Aranżacja z lampą wisząca Sistema

Plafony - do jakich wnętrz? Plafony przeważnie kojarzy się z mniejszymi pomieszczeniami. Nie bez powodu. Wiele z nich ma formę klosza przymocowanego do sufitu, co sprawia, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się w ograniczonej przestrzeni. Plafony często zawierają więcej niż jeden punkt świetlny i zapewniają przyjemne, miękkie oświetlenie. Bezpieczeństwo, wygoda i prostota to ich wielkie zalety. Jeśli jednak lampa ma zdobić twoje wnętrze i wzbogacać jego styl, to wybór będzie dość trudny.

Aranżacja z plafonem Monaco

Aranżacja z plafonem Corleone

 

Aranżacja z plafonami Roundy

 

Dobra aranżacja świetlna: jaką lampę sufitową wybrać?

Pamiętaj, że oświetlenie sufitowe to za mało, by mówić o wygodnej i przyjemnej aranżacji świetlnej. Dobrze zaplanować także od razu rozmieszczenie oświetlenia technicznego, kinkietów i/lub lamp stojących. Niezależnie, czy wybierzesz żyrandol, lampę wiszącą czy plafon - światło główne to podstawa do wykreowania pełnej aranżacji.

 

Aranżacja z lampą wiszacą Crown