Lampy loftowe. Jak oświetlić wnętrze w stylu industrialnym?
Lampy loftowe. Jak oświetlić wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny w projektowaniu wnętrz wciąż nie wychodzi z mody. I nic dziwnego – jego surowość stoi w kontrze do przesytu dekoracji, daje oddech. Być może dlatego wiszące lampy loftowe, ze swoim matowym minimalizmem, wciąż cieszą się popularnością.

 

​Lampy w stylu industrialnym

Styl loftowy, dzięki oszczędności środków, pozwala wyeksponować doskonałe proporcje i piękne kształty. Świetnie łączy się też z innymi stylami wnętrzarskimi. Industrialny sznyt nadasz wnętrzu wprowadzając ekstrawagancki lub ciekawy detal. Możne w tym pomóc ciekawa loftowa lampa. Ale jakie są cechy charakterystyczne lampy w stylu industrialnym? Dowiesz się już za chwilę.

​Lampy loftowe: charakterystyczne cechy i materiały

Pojęcie loft ma swoje źródło w przestrzeni magazynowej czy fabrycznej, przekształconej we wnętrze mieszkalne. Stąd w lampach loftowych dobór materiałów i form, które kojarzą się z oświetleniem przemysłowym.

​Czarne i białe industrialne lampy metalowe

Podstawowym tworzywem dla opraw w stylu loftowym jest metal, często w czarnym lub białym, matowym wykończeniu. Charakteryzują je proste linie, geometryczne kształty i brak ozdobników. Świetny przykład takiej oprawy to Figaro. Wyjątkowo ciekawą, oszczędną w środkach opcją jest Hana. Klosz w kształcie mocno spłaszczonego stożka jest bezpretensjonalny i niezwykle funkcjonalny.

Aranżacja z lampami Figaro

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym z lampą wiszącą Hana

​Lampy loftowe z metalowej siatki

Metal w lampach loftowych występuje również pod postacią siatki. Inspirację stanowią tu zarówno przemysłowe okratowane lampy z grubego szkła, jak i typowe dla fabrycznej przestrzeni ogrodzenia i barierki. Lampy z siatki drucianej jednocześnie osłaniają i eksponują dekoracyjne żarówki Edisona. Często zaskakują wyjątkowym kształtem, lub przeciwnie, nawiązują do typowych form. Warto tutaj zwrócić uwagę na oprawę Concept. Jest bowiem nie tylko ciekawa wizualnie, ale także bardzo funkcjonalna. Zapewniają to dwa ruchome ramiona i klosze zróżnicowanej wielkości.

Aranżacja z lampą Concept

 

​Szklane lampy industrialne

Nie sposób pominąć lampy szklane. W realiach fabryki grube szkło hartowane, w wersji dizajnerskiej piękna, prosta forma. Niezależnie, czy jest to szkło transparentne, miodowe czy dymione, szklany klosz pozwala na wyeksponowanie dekoracyjnej żarówki. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa Honey o klasycznym kształcie walca.

 

Aranżacja wnętrza loftowego z lampą wiszącą Honey

Aranżacja sypialni w stylu loftwowym z lampą stołową Bubble

 

​Industrialne lampy z żarówkami dekoracyjnymi – edisonkami

Żarówki edisonowskie to chyba najbardziej charakterystyczny element w lampach loftowych. Od kiedy pojawiły się w handlu, możemy je spotkać w różnych typach opraw oświetleniowych. Jednak tylko niektóre eksponują retro żarówki dekoracyjne jako najważniejszy element dizajnu. Tak dzieje się np. w oprawie Todi, gdzie edisonki grają zdecydowaną, główną rolę.

Aranżacja z lampami wiszącymi Todi

 

​Loftowe oprawy z elementami drewna

W niektórych industrialnych elementach wyposażenia pojawia się także drewno, którego naturalna faktura podkreśla surową, geometryczną formę. Przeważnie stanowi ono wyróżniający detal. Przykładem takiego zastosowania drewna w stylu loftowym jest oprawa Soft.

Aranżacja z lampą wiszącą Soft

​Modne lampy loftowe. Industrialne lampy do salonu, do sypialni… do kuchni?

Styl loftowy to niekoniecznie same proste bryły, surowe walce, sześciany i stożki. Co więcej, niektóre dizjanerskie lampy loftowe z chęcią umieścisz także w minimalistycznym czy klasycznie eleganckim wnętrzu! Mowa o takich oprawach jak Spider czy nagradzana, ekstrawagancka lampa Geometric.

Doskonałą aranżację świetlną z ich użyciem pozwalają stworzyć dopasowane kinkiety. Ten często niedoceniany typ oprawy znacznie podnosi komfort przebywania w pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ miękkie światło odbite od ścian i sufitu jest łagodne dla naszego wzroku. Designerskie loftowe kinkiety? My jesteśmy na „tak!” – a ty?

 

Aranżacja z kinkietami Geometric

Aranżacja z lampą wiszącą Spider