Jakie oświetlenie wybrać do sufitu podwieszanego? Pomysły i inspiracje
Jakie oświetlenie wybrać do sufitu podwieszanego? Pomysły i inspiracje

Jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego będzie najlepsze? Cóż, wbrew pozorom możliwości jest wiele. Jest to o tyle istotne, ze nie można tej kwestii ignorować – nieodpowiednio doświetlone wnętrze nie ułatwia zwykłych aktywności, a czasem i doprowadza do problemów ze wzrokiem. Zdarza się również, że oświetlenie pełni jedynie rolę dekoracyjną, jednak również i wtedy dobrze jest się zastanowić nad jego wyborem. Na jakie lampy warto zatem zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Lampy wiszące na suficie podwieszanym

Jeśli chodzi o oświetlenie sufitu podwieszanego, jednym z najciekawszych rozwiązań będą lampy wiszące. Przykładowo, dobrym pomysłem będą modele na długich przewodach, które mogą układać się na kształt fali lub w linii prostej. Warto się na to rozwiązanie zdecydować, jeśli pomieszczenie jest stosunkowo wysokie – lampy nie powinny bowiem przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Piękna kompozycja z modeli wiszących doskonale sprawdzi się w stylu glamour, industrialnym, a nawet i skandynawskim.

 

Aranżacja sypialni z lampami wiszącymi Comet

 

Aranżacja z lampami wiszącymi Soft

 

Plafony na suficie podwieszanym

Innym rozwiązaniem, które będzie pasowało do sufitu podwieszanego, są plafony. Doskonale sprawdzą się one wtedy, kiedy nie chcesz optycznie pomniejszać pomieszczenie lub jest ono stosunkowo niskie – ich główną zaletą jest bowiem mała odległość światła od sufitu. Świetnie tu sprawdzą się zarówno modele z mlecznego szkła, jak i te bardziej odważne, z elementami z drewna lub metalu. Możesz je wieszać solo, w rzędzie lub w większych skupiskach, identyczne lub zróżnicowane pod względem koloru oraz rozmiaru. Wbrew pozorom tak proste lampy pozwalają stworzyć niezwykle ciekawą aranżację świetlną.

Aranżacja z podwieszanym sufitem i plafonami Charon

Aranżacja salonu z oprawami Basic Square

Halogeny na suficie podwieszanym

W suficie podwieszanym można też umieścić halogeny, które powinny być wbudowane w jego konstrukcję. Ważne jest to, aby rozmieścić je tam, gdzie światło jest faktycznie potrzebne. Jednym z ich atutów, który warto wykorzystać, jest m.in. zmienny kąt padania światła, w zależności od tego, jak je uregulujesz. Nie jest to rozwiązanie szczególnie energooszczędne, ale w wielu przypadkach świetnie się sprawdza. Duża liczba źródeł światła tego typu zapewni Ci dobre oświetlenie najważniejszych stref w pomieszczeniu.

Aranżacja z oprawami wpustowymi Arya Titled i lampą wiszącą Zoom

Kinkiety na suficie podwieszanym

Interesuje Cię wyjątkowe oświetlenie sufitu podwieszonego? Jeśli tak, rozważ umieszczenie na nim kinkietów. Pozwolą Ci one oświetlić go z innej perspektywy. W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na modele bardziej nowoczesne lub raczej klasyczne. Co więcej, możesz wybrać kinkiety z żarówkami tradycyjnymi lub LED-owymi. Warto zaznaczyć, że oświetlenie tego typu daje sporo możliwości: możesz zmienić kąt padania światła, jego natężenie i barwę. Wybranie odpowiedniego koloru samych lamp również nie powinno być tutaj problemem.

Kinkiet Spider

Taśmy LED na suficie podwieszanym

W przypadku sufitu podwieszanego sprawdzą się również taśmy LED. Zapewniają one piękne, efektowne światło i budują wyjątkowy klimat we wnętrzu, a do tego możesz umieścić je praktycznie wszędzie. Są one samoprzylepne, nie musisz się zatem martwić, że nie dasz rady ich umocować. Sporym atutem jest również ich cena, nie są one bowiem zbyt drogie. Jeśli chcesz zatem, aby sufity były pięknie oświetlone, a Twoje wnętrze było zaaranżowane np. w stylu nowoczesnym, high-tech czy nowojorskim, taśmy LED będą rozwiązaniem idealnym – zwłaszcza, jeśli poprowadzisz je wzdłuż konstrukcji sufitu.

Aranżacja łazienki z oprawami Etna

Podwieszany sufit i reflektorki

A może jednak… reflektorki na sufit podwieszany? Są to oprawy, które najczęściej posiadają kilka źródeł świata, ale są również modele, które zawierają tylko jedno. Można je mocować bezpośrednio na sufitach podwieszanych. Co więcej, każdy reflektorek możesz w dowolnej chwili zwrócić interesującą Cię stronę i zagwarantować jeszcze lepsze oświetlenie na konkretnym obszarze. Reflektorki często dostępne są w kolorze czarnym, białym, a nawet i srebrnym. Jeśli więc interesuje Cię oświetlenie podwieszanego sufitu, które da Ci sporo możliwości, omawiany typ lamp będzie dobrym wyborem.

Aranżacja łazienki z oprawami Artu