Jakie oświetlenie ściany z cegły będzie najlepsze?

Jakie oświetlenie ściany z cegły będzie najlepsze?

Stylowe i efektowne ściany z cegły coraz częściej pojawiają się w polskich mieszkaniach. Warto wyeksponować ich niebanalne, nieco surowe piękno odpowiednim oświetleniem. W ten sposób uatrakcyjnisz swoją sypialnię lub salon, a w Twoim miejscu wypoczynku zapanuje wyjątkowy klimat. O jakie oświetlenie warto zadbać, aby podkreślić walory ulubionej ściany? Sprawdź!

Reflektory sufitowe

Reflektory sufitowe, nazywane również „spotami”, świetnie prezentują się w towarzystwie czerwonej cegły. Pomagają wyeksponować industrialny charakter wnętrza, a ich ruchoma konstrukcja pozwala dowolnie kierować strumień światła oraz zmieniać kąt jego padania. W zależności od Twoich potrzeb, mogą być one rozmieszczone punktowo bądź na szynoprzewodach, dzięki którym można je w każdym momencie przesuwać i zmieniać ich rozmieszczenie.

Taśmy LED

Taśmy LED to nowoczesne taśmy z punktami świetlnymi, które pomogą Ci wykreować efekt delikatnego podświetlenia nawet na całej szerokości ściany. Wystarczy je umieścić na styku ściany i sufitu lub np. pod półką z książkami. Dobrze się sprawdzą także na suficie podwieszanym. Światło może się sączyć od dołu lub z boku, a także zza różnych elementów dekoracyjnych. Ważne jest to, że - aby umieścić je na ścianie - nie musisz sięgać po wiertarkę, trzeba jedynie taką taśmę przykleić. Dużą ich zaletą jest to, że można je formować i przycinać według uznania. Sporym atutem tego rozwiązania jest również komfort użytkowania, ponieważ możesz kierować oświetleniem przy pomocy pilota. Pamiętaj także, że aby taśma była bardziej wytrzymała, warto umieścić ją w specjalnym profilu z aluminium – dzięki temu zabezpieczysz ją przed wilgocią, kurzem czy też uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Halogeny LED

Podobają Ci się wnętrza minimalistyczne? Nie chcesz, aby oświetlenie odwracało uwagę od efektownej cegły? Jeśli tak, spodoba Ci się oświetlenie wpuszczane w sufit, które zapewnia wysoką wydajność, ale także oszczędność. Jego koszt szybko Ci się zwróci w rachunkach za prąd – oszczędność energii szacuje się bowiem na około 90 proc. W sklepach można znaleźć wiele typów takiego oświetlenia, poczynając od okrągłych modeli „oczek”, poprzez lampy kwadratowe, aż do oświetlenia podłużnego. Aby we wnętrzu mogły znaleźć się jednak halogeny LED, konieczna jest obecność sufitu podwieszanego lub specjalnej wnęki, dzięki której nie będzie widać nieestetycznych przewodów.

 

Kinkiety

Dobrze zaprezentują się na tle cegły również i kinkiety – zwłaszcza, jeśli będą one równomiernie rozmieszczone. Szczególnie dobrze sprawdzą się modele proste i oszczędne w formie, ponieważ najlepiej wyeksponują one surowy charakter ścian. Takie rozwiązanie zapewni punktowe i jednocześnie stosunkowo mocne światło. Do wyboru masz kinkiety mocowane do ściany oraz kinkiety na klipsie, które możesz umieścić np. na krawędziach mebli, półkach czy też parapetach znajdujących się przy ścianie. Warto też rozważyć wybór kinkietów rozsyłających światło w dwóch kierunkach, a więc w górę i w dół. We wnętrzach industrialnych dobrze sprawdzą się kinkiety z metalowymi kloszami. Jeżeli jednak Twoje mieszkanie urządzone jest w stylu skandynawskim i jedna ze ścian wykonana jest z białej cegły, idealnie będą pasowały do niej kinkiety z kloszem drewnianym.

 

Lampy wiszące

Piękne oświetlenie zapewnią również lampy wiszące. Jeśli umieścisz je nad szafkami nocnymi, zapewnisz sobie idealne światło do czytania, podkreślając przy okazji efektowną fakturę ściany. Z powodzeniem możesz takie lampy umieścić również na suficie – dobrze sprawdzą się tu np. żarówki powieszone na kablach, które potrafią wykreować loftową, a zarazem nieco romantyczną aurę w danym pomieszczeniu. Lampy mogą być powieszone w jednym rządku bądź na różnych wysokościach.