Jakie lampy do salonu wybrać
Jakie lampy do salonu wybrać

Lampy do salonu potrafią wykreować w nim wyjątkową aurę. Sprzyjają ukojeniu, jednocześnie pomagając lepiej się skoncentrować. Umiejętnie rozmieszczone sprawiają, że salon wręcz zaprasza do wspólnych rozmów czy też wieczornego odpoczynku. Jakie lampy warto zatem uwzględnić w pokoju dziennym? Cóż, z pewnością przydadzą się w nim przynajmniej dwa różne źródła światła.

Lampy wiszące

Lampy wiszące to z pewnością bazowe oświetlenie salonu. Dość równomiernie oświetlają wnętrze, choć nie zapewniają jednocześnie zbyt intensywnego światła. Jeśli Twój salon utrzymany jest w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym, dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie sufitowe ze szkła lub metalu. Twoje wnętrze jest bardziej tradycyjne? Jeśli tak, wybierz lampę drewnianą lub papierową. Warto dodać, że lampy wiszące doskonale sprawdzą się również we wnętrzach klasycznych oraz loftowych – w tym drugim przypadku szczególnie dobrze będą wyglądać lampy typu pająk.

Lampy stojące

Lampy stojące, określane też mianem „lamp podłogowych”, pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowią również efektowną dekorację salonu. Warto umieścić je w kąciku wypoczynkowym, przeznaczonym do czytania lub oglądania telewizji, tuż obok kanapy bądź też fotela. Sporym atutem lamp stojących jest także to, że z łatwością można je przenosić oraz adaptować do innego układu mebli. Takie lampy zapewniają też piękne, nastrojowe światło, tworząc w salonie unikalny klimat.

Lampy ścienne

Kinkiety doskonale sprawdzą się tam, gdzie nie ma jak powiesić lampy wiszącej ani ustawić lampy podłogowej. Rzuca ono światło na sporą płaszczyznę oraz tworzy delikatną poświatę. Często oświetlenie tego typu wiesza się parami, np. po dwóch stronach lustra, obrazu czy też kanapy. W zależności od stylu, w jakim zaaranżujesz wnętrze, mogą to być designerskie, nowoczesne lampy ścienne bądź też raczej modele klasyczne.