Jaka lampa do oświetlenia lustra będzie najlepsza?
Jaka lampa do oświetlenia lustra będzie najlepsza?

Oświetlenie to niezwykle ważny element tego pomieszczenia. Szczególnie wtedy, kiedy nie mamy dostępu do światła słonecznego. Umiejętnie dobrane oświetlenia lustra nie lada zadanie. Z jednej strony powinno ono ułatwiać przeprowadzanie rytuałów pielęgnacyjnych, z drugiej natomiast – idealnie wpisywać się w przestrzeń pomieszczenia. Co więcej, powinno ono kreować aurę sprzyjającą relaksowi oraz odpoczynkowi, a zarazem zapewniać jak najlepszą widoczność. Jaka lampa nad lustro będzie najlepsza? Podpowiadamy.

Aranżacja oświetlenia lustra z oprawami Pet Round

 

Kinkiety do oświetlenia lustra

Twoje lustro ma kształt szerokiego, ustawionego w poziomie prostokąta? Jeśli tak, warto zdecydować się na podłużne kinkiety z wbudowanym modułem LED, który pozwoli Ci na dobre i równomierne oświetlenie lustra (i twarzy) od góry.  Najlepiej, jeśli ów kinkiet będzie miał szerokość zbliżoną do szerokości lustra. Istotna jest w tym przypadku również barwa światła – najlepiej, jeśli będzie ona neutralna, a jej temperatura barwowa będzie wynosić około 4500 K. Jest ona najbliższa światłu słonecznemu, dzięki czemu kolory Twojego odbicia nie będą się zniekształcały, co jest bardzo istotne np. przy wykonywaniu make-upu. Informacje dotyczące temperatury barwowej warto zastosować również przy innych, opisanych niżej rodzajach oświetlenia.

Aranżacja oświetlenia nad lustro z kinkietem Finger

 

Nowoczesne lampy nad lustro

Nowoczesna lampa zwykle ma kształt prostej, pozbawionej zdobień bryły, np. sześcianu lub walca – tak wyglądają właśnie kinkiety z otwartymi kloszami, które również z powodzeniem można umieścić nad lustrem, np. w łazience. W większości przypadków tego typu modele wykonane są z metalu o połyskującej powierzchni, np. stali lub aluminium. Jeśli zdecydujesz się na taką lampę, musisz pamiętać, aby dobrać natężenie światła do kierunku jego padania. Jeśli klosze skierowane są ku górze, muszą być wyposażone w mocniejsze źródła światła, jeśli natomiast w dół – w nieco lżejsze.

Zależy Ci na lampach z zamkniętymi kloszami? W takim przypadku najlepiej wybrać modele utrzymane w mlecznej tonacji. Żarówka jest w nich zasłonięta, dzięki czemu nie daje ona efektu oślepienia, świeci natomiast lekko rozproszonym światłem.

Aranżacja oświetlenia lustra z kinkietami Puzzle

 

Oświetlenie lustra lampami wiszącymi

Do oświetlenia lustra w niektórych przypadkach, doskonale sprawdzą się również zwisające z sufitu lampy wiszące. Z powodzeniem mogą być one istotnym elementem dekoracyjnym całej aranżacji. Są one bardzo eleganckie, ale – niestety – mało funkcjonalne, ponieważ zapewniają efekt rozproszenia światła. Nie są one skoncentrowane na konkretnych obszarach, więc jeśli zależy Ci, aby przy łazienkowym lustrze wykonywać makijaż, może to być trochę problematyczne – chyba że we wnętrzu znajdują się również inne źródła światła.

Aranżacja oświetlenia lustra z lampami wiszącymi Cornet