Jaką barwę światła wybrać do salonu?
Jaką barwę światła wybrać do salonu?

Wybór odpowiedniego światła do salonu potrafi być nie lada wyzwaniem. Ze względu na to, że na rynku jest sporo żarówek o rozmaitych barwach, kształtach oraz klasach energooszczędności, niełatwo jest podjąć dobrą decyzję. Jeśli i Ty zmagasz się z podobnym problemem, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Barwa światła centralnego

Najważniejszym światłem w salonie jest oczywiście światło centralne. Jego rolę często pełni żyrandol, który powinien łączyć ze sobą poszczególne strefy pomieszczenia. Najlepiej, jeśli będzie on zapewniał światło neutralne, od 300K do 3500K. Oczywiście w przypadku mniejszych salonów dużo lepiej od żyrandola sprawdzi się plafon, który nie przytłoczy przy okazji niewielkiej przestrzeni.

Barwa światła w strefie relaksu

W strefie relaksu, a więc tam, gdzie znajduje się sofa, warto wykorzystać światło o ciepłej, przytulnej barwie, utrzymanej w żółtej tonacji. Pozwoli Ci to prawdziwie odpocząć oraz zregenerować się po dniu pełnym wyzwań. Egzamin zda tu żarówka o możliwie jak najmniejszej liczbie Kelwinów.

Barwa światła w strefie biurowej

W pewnej części Twojego salonu znajduje się przestrzeń biurowa? Jeśli tak, również i ją należy wyposażyć w odpowiednie światło. Interesującą propozycję stanowią kinkiety, które warto powiesić nad biurkiem – z jednej strony zapewnią one dobre oświetlenie do pracy, z drugiej zaś będą stylowo wyglądać oraz komponować się z resztą salonu. Warto zaznaczyć, że światło w tym przypadku powinno być jasne i zimne, najlepiej w przedziale od 4000K do 6000K.

Barwa światła w strefie jadalnianej

Jeśli w przestrzeni salonu musisz uwzględnić strefę jadalnianą, również i tu powinieneś się zastanowić nad doborem światła. Jak się okazuje, odpowiednia jego barwa sprawi, że posiłki na stole będą wyglądały o wiele bardziej apetycznie. Przyda się więc światło o lekko cieplejszej barwie, na poziomie 3000K. Im większy stół, tym większe powinny być również rozmiary oraz kształty lampy. W przypadku okrągłych stołów zdecydowanie zalecamy lampy w formie kul.