Jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza? Poradnik
Jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza? Poradnik

Projektowanie łazienki to nie tylko wybór odpowiedniego gresu, armatury łazienkowej, czy mebli łazienkowych. Urządzając to wnętrze, nie można zapominać o prawidłowym oświetleniu, które w pokoju kąpielowym jest szczególnie ważne. Dziś zastanowimy się zatem, jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza.

Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o łazienkę, jest podzielenie jej na strefy, a następnie odpowiednie oświetlenie każdej z nich. Urządzając to wnętrze, można wyróżnić trzy podstawowe strefy:

Tak właśnie powinno być również podzielone oświetlenie.

Aranżacja oświetlenia łazienki z lampami wiszącymi Organic

Jakie oświetlenie wybrać do poszczególnych stref w łazience?

Mówiąc o strefie ogólne, warto w niej zamontować klasyczny plafon lub lampy podtynkowe, które będą znajdować się tuż nad sufitem. Mając na uwadze fakt, że z reguły łazienki są ciemnymi pomieszczeniami bez okna, warto wybrać barwę neutralną światła, która będzie zbliżona do światła dziennego.

Przejdźmy teraz do miejsca przy lustrze. Jest ono szczególnie ważne dla pań, które w tym miejscu codziennie wykonują makijaż. Do tej pory stosowane są kinkiety umieszczane po obu stronach lustra, które równomiernie oświetlają twarz. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Można bowiem stosować lampy nad lustrem lub taśmy LED umieszczone dookoła lustra. Oświetlając lustro należy pamiętać, aby barwa światła w tym wypadku była zimna (przedział między 3500 a 4500K). Sprawi ona, że kolory będą bardziej realne.

Skoro do ogólnego oświetlenia łazienki należy wybrać światło neutralne, a do strefy z lustrem zimne, jakie zatem sprawdzi się w strefie kąpielowej? Otóż nad wannę warto wybrać ciepłe światło, które sprawi, że użytkownik bez problemu będzie mógł się zrelaksować. Wybierz zatem do tej strefy kinkiety, które mają przesłonięte żarówki, dające przyjemne i delikatne światło.

Aranżacja oświetlenia łazienki z oprawami wpustowymi Bellatrix Bath

Aranżacja oświetlenia łazienki z plafonami Tub

Lustro podświetlane Mirror