Jak zaprojektować oświetlenie w salonie
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie

Umiejętne oświetlenie salonu potrafi być sporym wyzwaniem. Odpowiednie doświetlenie każdego zakątka wiąże się z wyborem nie jednego, ale kilku źródeł światła. Ważne jest to, aby starannie rozplanować wszystkie miejsca, w których będą się one znajdowały. Jak zaprojektować oświetlenie w salonie, aby był on nie tylko piękny, ale i funkcjonalny? Sprawdź.

Oświetlenie w strefie relaksu

W salonie, w strefie odpoczynku, przydadzą się z pewnością lampy sufitowe, które odpowiednio powinny oświetlić fotele, sofy, stoły i krzesła. Jeśli dodatkowo powiesisz lampę wiszącą nad stolikiem kawowym, umożliwi Ci to np. wspólny relaks z rodziną przy grach planszowych, i to nawet o wieczornych porach. Przy kanapie przyda się również lampa stojąca bądź też nastrojowa lampka nocna.

Oświetlenie warto wykorzystać również w charakterze dekoracji. Jeśli podobają Ci się nowoczesne aranżacje, przy projektowaniu oświetlenia zwróć uwagę na taśmy LED. Pomogą Ci one w nieszablonowy sposób rozświetlić określone strefy, w których dodatkowo będziesz mógł zmieniać kolor oraz natężenie światła. Możesz je przykleić np. w szafkach z przeszklonymi frontami, a nawet za kominkiem. Podobają Ci się bardziej klasyczne rozwiązania? Jeśli tak, zdecyduj się np. na kinkiety i umieść je po obu stronach telewizora.

Oświetlenie w strefie jadalni

Salon często połączony jest obecnie ze strefą jadalnianą lub nawet i z kuchnią. W tym przypadku warto zrezygnować z jednej, centralnie umieszczonej lampy sufitowej. Polecamy tutaj uwzględnić oświetlenie w każdej strefie z osobna. Przykładowo, nad stołem jadalnianym możesz powiesić jedną elegancką lampę wiszącą z kilkoma abażurami. Z kolei w strefie kuchennej, nad blatem rekomendujemy umieszczenie oświetlenia punktowego, np. w postaci spotów lub reflektorów. Takie rozwiązanie sprawi, że poszczególne elementy będą odpowiednio doświetlone, a poszczególne strefy – umiejętnie od siebie oddzielone.