Jak wybrać i zaprojektować oświetlenie szynowe do salonu?
Jak wybrać i zaprojektować oświetlenie szynowe do salonu?

 

Marzy Ci się oświetlenie szynowe do salonu? Wcale nas to nie dziwi. Zachwyca ono nowoczesnym designem oraz funkcjonalnością. Co więcej, jego ogromnym atutem jest to, że możesz zamontować je nie tylko na suficie, ale również na ścianach i pięknie wyeksponować tam np. obrazy czy fotografie.

 

Oświetlenie szynowe do salonu – od czego zacząć projektowanie?

Oświetlenie szynowe różni się od klasycznych lamp. Możesz wybrać tutaj zarówno gotowy, oferowany w sklepie zestaw, jak i stworzyć swój własny. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pamiętaj o tym, że najpierw musisz wybrać rodzaj szyn – możesz zdecydować się zarówno na elementy natynkowe, jak i podtynkowe. Do każdej szyny wymagane są jednak następujące komponenty: element zasilający, zaślepki na końcach, a jeśli chcesz samodzielnie stworzyć dłuższe instalacje lub połączyć je w innej formie niż poprzez linię prostą, musisz dobrać również łączniki.

Aranżacja z lampami do szynoprzewodu Shinemaker

 

Oświetlenie szynowe do salonu – kształt

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiednich elementów, musisz rozważyć, w jaki sposób Twój system szynowy będzie ułożony. Daje on mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o samą kompozycję. Przykładowo, możesz umieścić oświetlenie na ścianie:

  • w kształcie litery L,
  • w kształcie litery T,
  • w kształcie litery H,
  • w kształcie litery X,
  • w kształcie kwadratu,
  • w kształcie prostokąta,
  • w kształcie łuku,
  • w linii prostej (takie ustawienie sprawdza się np. wzdłuż okna).

Aranżacja z oświetleniem szynowym Otium

 

Oświetlenie szynowe do salonu – rodzaje systemów

Musisz również zdecydować się na jeden z rodzajów oświetlenia szynowego:

· system jednofazowy – jest to tańszy wariant, ale pozwala włączać i wyłączać jedynie wszystkie reflektory jednocześnie,

· system trójfazowy – pozwala na włączanie i wyłączanie reflektorów grupowo, a niekoniecznie wszystkich naraz, dzięki czemu możesz tworzyć wiele różnych konfiguracji świetlnych.

System trójfazowy jest lepszy, ponieważ zapewnia możliwość zarówno oświetlenia równomiernego, jak i wybranych reflektorków, które pozwolą Ci stworzyć kameralny klimat w mieszkaniu.

Aranżacja salonu z oświetleniem szynowym Pistol