Jak oświetlić lustro łazienkowe?
Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Oświetlenie lustra łazienkowego powinno być eleganckie, a jednocześnie odporne na różne czynniki zewnętrzne. Warto je potraktować jako dopełnienie oświetlenia sufitowego, ponieważ raczej nie sprawdzi się solo – chyba że masz wyjątkowo małą łazienkę. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? I jakie lustro będzie najlepsze do Twojego wystroju? Sprawdź.

Najważniejsze informacje

Oprawy oświetleniowe najlepiej umieścić po bokach lustra oraz (lub) tuż nad nim. To sprawi, że cienie idące od góry zostaną zredukowane. Co więcej, dzięki temu lepiej doświetlisz twarz. Istnieje zasada, według której lustra wąskie i wysokie powinno się oświetlać po bokach, natomiast te szerokie – od góry. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrana lampa nad lustro posiada klasę szczelności wynoszącą minimum IP44. To da Ci pewność, że konkretne oświetlenie doskonale sprawdzi się właśnie w łazience.

Oświetlenie LED

Szukasz nowoczesnych, a zarazem niebanalnych rozwiązań? Interesującą propozycją jest oświetlenie z wykorzystaniem taśmy LED, która sprawi, że łazienka nabierze nowoczesnego wyrazu. Wystarczy przed zakupem sprawdzić, czy dana taśma jest odporna na wilgoć, a następnie przymocować ją do ściany za lustrem. Możesz mieć pewność, że całość będzie prezentować się bardzo efektownie.

 

Świecące kule

Jeśli Twoja łazienka jest zaaranżowana w pełnym blichtru stylu glamour, idealnie dopełnią ją świecące kule. Zapewne kojarzą Ci się one z eleganckimi garderobami gwiazd Hollywoodu. I słusznie! Możesz zdecydować się na cały rząd tego typu lampek nad lustrem bądź też zastosować je w formie kinkietów. W sklepach dostępne są również lustra z wbudowanymi już takimi kulami.

Długie lampy wiszące

Lustro z powodzeniem oświetlisz również przy pomocy długich, wiszących lamp. Najlepiej powiesić je po obu jego stronach, co pozwoli zapewnić równomierne światło, a jednocześnie sprawi, że całość będzie wyglądała wręcz spektakularnie. Idealnie spiszą się tu zarówno mosiężne lampy ze szklanymi kloszami, jak i metalowe modele w kształcie walców. Tego typu lampy doskonale skomponują się zarówno z wnętrzami skandynawskimi, jak i klasycznymi.