Idealne oświetlenie do jadalni. Jakie wybrać?
Idealne oświetlenie do jadalni. Jakie wybrać?

Umiejętnie dobrane oświetlenie w jadalni wprowadza atmosferę, sprzyjającą wspólnemu spożywaniu posiłków. Jest to tyle istotne, że to właśnie tu toczy się życie towarzyskie oraz rodzinne. Dlatego też, przy wyborze odpowiedniej lampy, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów.

Oświetlenie do jadalni może przybierać wiele rozmaitych form: począwszy od lamp wiszących, poprzez kinkiety i plafony, aż po niewielkie modele stołowe. Znaczenie ma jednak nie tylko rodzaj lamp, ale również ich barwa, styl i rozmiar, ale także kształt stołu oraz wielkość pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę także na kolor światła oraz ilość jego źródeł, w końcu nie zawsze musi być tylko jedno.

 

Kształt i barwa lamp – w duecie z formą stołu

Formę lampy warto dobrać do kształtu stołu – dzięki temu zapewni nam ona odpowiednią ilość światła. Przy stołach okrągłych dobrze sprawdzają się lampy kuliste, natomiast przy prostokątnych i kwadratowych – modele o bardziej geometrycznych, kanciastych kształtach. Znaczenie ma również sama kolorystyka. W zależności od Twoich upodobań, kolor lampy może pięknie harmonizować z otoczeniem bądź tez stanowić dla niego wizualny kontrast.

Styl lampy – glamour, modern, boho, industrial

Lampa powinna współgrać ze stylem pomieszczenia. W przypadku aranżacji modern dobrym wyborem będzie oświetlenie o designerskiej, minimalistycznej formie. Twoja jadalnia urządzona jest w stylu skandynawskim? Postaw na proste, szklane modele, zachwycające uniwersalnością. Bliski jest Ci styl glamour? Przypadną Ci do gustu duże, mieniące się kryształkami żyrandole, jak i wieloramienne lampy typu „gwiazda”. Kochasz aranżacje boho? Jeśli tak, spodoba Ci się oświetlenie z rattanu lub imitacji wikliny. Nie można zapomnieć również o stylu industrialnym. Tu sprawdzą się bardzo modne lampy-żarówki zawieszone na kolorowych lub na czarnych kablach. Ciekawy klimat wniesie też oświetlenie w metalowych oprawach, z drewnianymi, stylowymi detalami.

Liczba źródeł światła a kształt stołu – w rzędzie lub solo

W ciągu ostatnich lat modne stało się umieszczanie kilku lamp nad stołem. Czasem klosze powieszone są na tej samej wysokości, innym razem – na innej. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu we wnętrzach o bardzo wysokich sufitach. Dzięki niemu można uzyskać efekt równomiernego oświetlenia stołu. Jeśli ten jest stosunkowo duży i posiada prostokątny kształt, powieś nad nim dwie, trzy lub cztery lampy w rządku. Dobrze, jeśli są one identyczne – zbyt duża różnorodność może wprowadzić poczucie chaosu. Jeśli takie rozwiązanie niekoniecznie Ci odpowiada, możesz zdecydować się na oświetlenie podłużne. Twój stół jest okrągły? Jeśli jego średnica wynosi do 160 cm, wystarczy, że umieścisz nad nim tylko jedną lampę. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu modele okrągłe, które doskonale skomponują się ze stołami o tym samym kształcie.


Rozmiar lampy – w parze z wielkością pomieszczenia

Jeśli zamierzasz umieścić wiszącą lampę w niewielkiej jadalni, unikaj modeli o sporych gabarytach. Mogą one sprawić, że dane pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze mniejsze. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się oświetlenie z eleganckim plafonem lub bardziej efektowna, dekoracyjna lampa sufitowa. Jeśli kuchnia jest duża, warto pomyśleć o oświetleniu wielopunktowym. Lampę główną można dopełnić też innymi źródłami światła, np. zgrabnym kinkietem czy urocza lampą stołową na kredensie. Znakomitym pomysłem może okazać się również specjalne oświetlenie pod kuchennymi szafkami, jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią.


Barwa światła – ciepła lub ciepło-biała

Bardzo istotna jest również barwa światła, które będzie rozświetlać jadalnię. W przypadku tego pomieszczenia projektanci wnętrz polecają światło ciepłe, które wprowadzi do niego klimatyczny nastrój oraz aurę przytulności, dzięki czemu będzie Ci się łatwiej zrelaksować i odprężyć. Cieplejsza barwa światła często pojawia się też w restauracjach, ponieważ pozytywnie wpływa na wygląd jedzenia. Dobrą propozycją do jadalni jest również światło ciepło-białe, dekoratorzy wnętrz nie polecają jednak samego światła białego, które bez trudu można znaleźć w bibliotekach, open space’ach czy też biurach coworkingowych.