Barwa światła - porównanie różnych temperatur barwowych
Barwa światła - porównanie różnych temperatur barwowych

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie będzie idealne do Twojego wnętrza? Jeśli tak, sprawdź, czym jest temperatura barwowa światła. Dzięki niej jego kolor będzie korespondował z przeznaczeniem konkretnego pomieszczenia, a więc albo stymulował do pracy, albo sprzyjał odpoczynkowi. Dowiedz się więcej!

Barwa światła – co to jest?


Barwa światła wpływa na estetykę oraz komfort w pomieszczeniu. Zależna jest od ilości kelwinów [K] – im więcej ich jest, tym chłodniejsze jest światło, natomiast im jest ich mniej, tym jest ono cieplejsze. Mając tę wiedzę, możesz odpowiednio dobrać światło do wnętrza oraz jego funkcji. Poniżej pokrótce opisujemy przykładowe barwy światła.

Barwa światła 2700K

Jest to żółta barwa światła, która doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku. Świetnie zdaje ona egzamin w lampkach nocnych oraz dziecięcych. Światło tego rodzaju emitują m.in. żarówki żarnikowe, które są obecnie bardzo modne. Ciepła barwa światła dobrze sprawdza się m.in. w łazience i kuchni. Eksponuje przy okazji piękno szlachetnego drewna oraz sprawia, że żółcie i czerwienie stają się bardziej soczyste.

Aranżacja pokoju dziecięcego z lampami wiszącymi Cornet

Aranżacja kuchni z lampami wiszącymi Drop

Aranżacja łazienki z kinkietem Candy

 

Barwa światła 3000K


Jest to również ciepłe światło, które wprowadza przytulny nastrój m.in. do mieszkań. Znakomicie komponuje się ono z ciepłymi barwami w otoczeniu. Z powodzeniem możesz przy nim czytać i trochę pracować, choć nie jest to oczywiście typowe światło biurowe. Podobnie jak i poprzednia barwa światła, również dobrze podkreśla żółcie oraz czerwienie.

 

Barwa światła 4000K

 

Jest to barwa światła uznawana za najbardziej uniwersalną. Pasuje ona niemal do każdego wnętrza, niezależnie od kolorystyki ścian czy mebli. Stanowi ona doskonały kompromis między światłem ciepłym i zimnym, ponieważ znajduje się całkowicie pośrodku. Znakomicie spisuje się ona we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych, dobrze komponuje się również z szarością i bielą, a także z mikrocementem (zwanym też „betonem architektonicznym”). Idealnie sprawdzi się niewątpliwie też w gabinetach.

Aranżacja nowoczesnego wnętrza z lampą wiszącą Organic

Aranżacja minimalistycznego wnętrza z kinkietem Geometric

 

Barwa światła 6000K


Jest to zimne światło, w 100% białe. Dobrze koresponduje ono z paletą barw utrzymaną właśnie w tym kolorze. Jest ono świeże i pobudzające, stymuluje zatem organizm do ciężkiej pracy. Dlatego też warto je umieścić w lokalach usługowych, jak również w magazynach oraz halach produkcyjnych. Wyższa temperatura barwowa spowoduje, że barwa stanie się jeszcze bardziej niebieska.