Aranżacja oświetlenia - jak je odpowiednio zaplanować?
Aranżacja oświetlenia - jak je odpowiednio zaplanować?

Umiejętna aranżacja oświetlenia pomaga nie tylko rozjaśnić różne zakamarki, ale i wywołać we wnętrzu „efekt wow”. Ważne również, aby była ona maksymalnie funkcjonalna oraz odpowiednio dopasowana do stylu pomieszczenia. Co więcej, istotne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie lamp, ale też i sam ich dobór. Dowiedz się więcej.

Oświetlenie salonu

Planując oświetlenie salonu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na światło główne – niezależnie od tego czy Twoje wnętrze urządzone jest w stylu glamour, nowoczesnym, skandynawskim czy też klasycznym. Ostateczna liczba lamp, które będą pełnić rolę oświetlenia głównego, zależy od wielkości pomieszczenia. Przede wszystko warto zadbać o światło nad sofą oraz stolikiem kawowym, przy czym możesz tu zastosować zarówno lampy wiszące, jak i oświetlenie podtynkowe. Oświetlenie przyda się również w strefie nad telewizorem, zwłaszcza jeśli często bawią się w tym miejscu Twoje dzieci. Z pewnością dobrze spiszą się w niej plafony, oprawy natynkowe, jak również lampy stojące.

Aranżacja salonu z lampą wiszącą Breezy

Aranżacja salonu z plafonem Corleone

Aranżacja salonu z lampą podłogową Lozanna

Oświetlenie kuchni

Jak dobrać oświetlenie w kuchni? Cóż, w tym przypadku oświetlenie główne nie zawsze będzie konieczne, zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Zamiast niego, warto zadbać o oświetlenie miejscowe, np. w postaci lamp punktowych, umieszczonych na spodzie szafek kuchennych, które znakomicie doświetlą cały blat. Świetnym rozwiązaniem będą tu również reflektory sufitowe, nakierowane na newralgiczne i wymagające odpowiedniego doświetlenia obszary.

Aranżacja kuchni z lampą wiszącą Puma

Aranżacja kuchni z lampami wiszącymi Honey

Oświetlenie sypialni

W sypialni wykonujemy wiele wymagających czynności. Dlatego też warto zastosować w niej oświetlenie sufitowe, które ułatwi nam np. ubieranie się i korzystanie z szafy. Dzięki lampom wiszącym z abażurami nie tylko oświetlisz cały pokój, ale i wprowadzisz do niego nutkę przytulności. Bardzo istotne jest również oświetlenie przy łóżku, które najczęściej przyjmuje formę pełnych uroku lampek nocnych. Chcesz wykreować we wnętrzu strefę relaksu? Zainwestuj w designerską lampę podłogową. Aby Twoja sypialnia zyskała niezwykły klimat, możesz też dodatkowe zastosować podłogowe oświetlenie dekoracyjne, które pięknie podświetli wnętrze od dołu.

Aranżacja sypialni z lampą wiszącą Smooth

Aranżacja z lampą podłogową Xena